World’s Strongest Man 2015 – Malaysia

15

World’s Strongest Man will be held in Malaysia this year and, as usual, we’ll be providing you with the latest updates (including results and videos) as soon as we can.

Every year we say it but this year has to have one of the strongest line ups yet. Check out the preliminary groups and events for the qualifying rounds below. The full event schedule, including the times for the final, is down towards the bottom of the page.

Don’t forget to like us on Facebook and follow us on Twitter for real-time updates!

Scroll down to the bottom of the page for the latest results…

Groups

Group 1

Athletes

  • Mateusz Baron (Poland)
  • Adam Bishop (Great Britain)
  • Jean-François Caron (Canada)
  • Martin Forsmark (Sweden)
  • Robert Oberst (USA)
  • Brian Shaw (USA)

Events

  • Loading Race Barrels
  • Deadlift
  • Circus Barbells
  • Kettlebell Throw
  • Truck Pull
  • Atlas Stones

Group 2

Athletes

  • Hafthor Bjornsson (Iceland)
  • Graham Hicks (Great Britain)
  • Rafal Kobylarz (Poland)
  • Akos Nagy (Hungary)
  • Dimitar Savatinov (Bulgaria)
  • Josh Thigpen (USA)

Events

  • Loading Race Tires
  • Norse Hammers
  • Squat Lift
  • Basque Circle
  • Dumbbell Press
  • Atlas Stones

Group 3

Athletes

  • Nick Best (USA)
  • Benedikt Magnusson (Iceland)
  • David Nystrom (Sweden)
  • Žydrūnas Savickas (Lithuania)
  • Laurence Shahlaei (Great Britain)
  • Mikhail Shivlyakov (Russia)

Events

  • Loading Race Tires
  • Norse Hammers
  • Squat Lift
  • Dumbbell Press
  • Truck Pull
  • Atlas Stones

Group 4

Athletes

  • Alexander Lysenko (Russia)
  • Mark Felix (Great Britain)
  • Jerry Pritchett (USA)
  • Krzysztof Radzikowski (Poland)
  • Gerhard Van Staden (Republic of SA)
  • Dainis Zageris (Latvia)

Events

  • Loading Race Barrels
  • Deadlift
  • Circus Barbells
  • Kettlebell Throw
  • Basque Circle
  • Atlas Stones

Group 5

Athletes

  • Matjaz Belsak (Slovenia)
  • Mike Burke (USA)
  • Mike Caruso (USA)
  • Eddie Hall (Great Britain)
  • Ole Martin Hansen (Norway)
  • Grzegorz Szymanski (Poland)

Events

  • Loading Race Barrels
  • Deadlift
  • Circus Barbells
  • Kettlebell Throw
  • Truck Pull
  • Atlas Stones

Events schedule

Groups

Sunday 19th April

  • 9:30am – Loading Race (Tyres)
  • 11:00am – Loading Race (Barrels)
  • 2:15pm – Norse Hammers

Monday 20th April

  • 9:00am – Deadlift
  • 12:15pm – Circus Barbells
  • 4:00pm – Squat Lift

Tuesday 21st April

  • 9:00am – Kettlebell Throw
  • 12:15pm – Basque Circle (aka Conan’s wheel)
  • 4:00pm – Dumbbell Press

Wednesday 22nd April

  • 9:00am – Truck Pull
  • 2:00pm – Atlas Stones

Final

Saturday 25th April 

  • 9:00am – Super Yoke
  • 11:30am – Deadlift
  • 2:45pm – Truck Pull

Sunday 26th April

  • 9:00am – Power Stairs
  • 11:45am – Log Press for Max Weight
  • 3:00pm – Atlas Stones

Provisional Results

The results below are provisional and should most definitely not be taken as gospel! We will update them as and when we receive greater confirmation. If you know differently please comment below 🙂

Day 1

Loading – Tyres

Group 2

  1. Hafthor Bjornsson (Iceland) – 3 implements
  2. Dimitar Savatinov (Bulgaria) – 3 implements, 58.02 seconds
  3. Rafal Kobylarz (Poland) – 2 implements
  4. Josh Thigpen (USA) – 2 implements
  5. Akos Nagy (Hungary) – 2 implements
  6. Graham Hicks (Great Britain) – 1 implement (dropped a 160kg tyre on his foot, ouch!)

Group 3

  1. Žydrūnas Savickas (Lithuania) – 3 implements
  2. Nick Best (USA) – 2 implements
  3. Laurence Shahlaei (Great Britain) – 2 implements
  4. Mikhail Shivlyakov (Russia) – 2 implements
  5. Benedikt Magnusson (Iceland) – 2 implements
  6. David Nystrom (Sweden) – 2 implements

Loading – Barrells

Group 1

  1. Jean-François Caron (Canada) – 3 implements
  2. Brian Shaw (USA) – 3 implements
  3. Mateusz Baron (Poland) – 3 implements
  4. Martin Forsmark (Sweden)
  5. Robert Oberst (USA) – 2 implements
  6. Adam Bishop (Great Britain) – 2 implements

Group 4

  1. Dainis Zageris (Latvia) – 3 implements – 41.69 seconds
  2. Mark Felix (Great Britain) – 3 implements
  3. Alexander Lysenko (Russia) – 3 implements
  4. Jerry Pritchett (USA) – 3 implements
  5. Krzysztof Radzikowski (Poland) – 3 implements
  6. Gerhard Van Staden (Republic of SA) – 2 implements

Group 5

  1. Mike Burke (USA) – 3 implements
  2. Matjaz Belsak (Slovenia) – 3 implements
  3. Eddie Hall (Great Britain) – 3 implements
  4. Grzegorz Szymanski (Poland) – 3 implements
  5. Mike Caruso (USA) – 3 implements
  6. Ole Martin Hansen (Norway) – 1 implement

Norse Hammers

Group 2

  1. Hafthor Bjornsson (Iceland) – 3 hammers in 52.3 seconds
  2. Rafal Kobylarz (Poland) – 2 hammers – 33 seconds
  3. Dimitar Savatinov (Bulgaria) – 2 hammers – 36 seconds
  4. Graham Hicks (Great Britain) – 2 hammers – 40 seconds
  5. Akos Nagy (Hungary) – 1 hammer
  6. Josh Thigpen (USA) – injured

Group 3

  1. Žydrūnas Savickas (Lithuania) – 2 hammers in 24 seconds
  2. Mikhail Shivlyakov (Russia) – 2 hammers in 44 seconds
  3. Laurence Shahlaei (Great Britain) – 1 hammer in 14 seconds (injured)
  4. David Nystrom (Sweden) – 1 hammer in 22 seconds
  5. Benedikt Magnusson (Iceland) – 1 hammer in ? seconds
  6. Nick Best (USA) – 0 hammers

https://www.youtube.com/watch?v=r5MICjhU3CY

Videos, with thanks, from Strongman Gold Coast

Day 2

Car Deadlift

Group 4

  1. Mark Felix (Great Britain) – 8 reps
  2. Krzysztof Radzikowski (Poland) – 7 reps
  3. Dainis Zageris (Latvia) – 6 reps
  4. Jerry Pritchett (USA) – 6 reps (joint with Zageris)
  5. Gerhard Van Staden (Republic of SA) – 3 reps
  6. Alexander Lysenko (Russia) – 0 reps

https://www.youtube.com/watch?v=ACMv5PWzGFM

https://www.youtube.com/watch?v=8ba-BL3oZS8

Group 5

  1. Eddie Hall (Great Britain) – 7 reps
  2. Matjaz Belsak (Slovenia) – 6 reps
  3. Grzegorz Szymanski (Poland) – 5 reps
  4. Mike Burke (USA) – 3 reps
  5. Mike Caruso (USA) – 2 reps
  6. Ole Martin Hansen (Norway) – 1 rep

https://www.youtube.com/watch?v=f3Ory8EyWGE

Group 1

  1. Brian Shaw (USA) – 8 reps
  2. Jean-François Caron (Canada) – 7 reps
  3. Mateusz Baron (Poland) – 4 reps (joint)
  4. Martin Forsmark (Sweden) – 4 reps (joint)
  5. Adam Bishop (Great Britain) – 3 reps
  6. Robert Oberst (USA) – 1 reps

https://www.youtube.com/watch?v=zumYDLd4HdY

Circus Barbell

Group 4

  1. Krzysztof Radzikowski (Poland) – 4 reps
  2. Mark Felix (Great Britain) – 3 reps
  3. Dainis Zageris (Latvia) – 2 reps (joint)
  4. Jerry Pritchett (USA) – 2 reps (joint)
  5. Alexander Lysenko (Russia) – 2 reps (joint)
  6. Gerhard Van Staden (Republic of SA) – 0 reps

https://www.youtube.com/watch?v=5jf98Wl4DPE

Group 1

  1. Brian Shaw (USA) – 4 reps
  2. Robert Oberst (USA) – 4 reps (joint)
  3. Jean-François Caron (Canada) – 2 reps
  4. Mateusz Baron (Poland) – 2 reps (joint)
  5. Martin Forsmark (Sweden) – 2 reps (joint)
  6. Adam Bishop (Great Britain) – 1 rep

Group 2

  1. Josh Thigpen (USA) – 6 reps
  2. Hafthor Bjornsson (Iceland) – 5 reps
  3. Akos Nagy (Hungary) – 4 reps
  4. Dimitar Savatinov (Bulgaria) – 1 rep
  5. Rafal Kobylarz (Poland) – 0 reps
  6. Graham Hicks (Great Britain) – 0 reps

Group 5

  1. Eddie Hall (Great Britain) – 5 reps
  2. Grzegorz Szymanski (Poland) – 4 reps
  3. Mike Burke (USA) – 3 reps
  4. Matjaz Belsak (Slovenia) – 1 rep
  5. Mike Caruso (USA) – 1 rep (joint)
  6. Ole Martin Hansen (Norway) – 0 reps

Squat

Group 3

  1. Žydrūnas Savickas (Lithuania) – 9 reps
  2. Mikhail Shivlyakov (Russia) – 7 reps
  3. Benedikt Magnusson (Iceland) – 1 rep (injured)
  4. Nick Best (USA) – 0 reps
  5. David Nystrom (Sweden) – 0 reps (injured)

https://www.youtube.com/watch?v=GbTIPeR-noY

With thanks to Strongman Rus, Craig Pfisterer and Starting Strongman for the latest set of results and videos.

Day 3

Kettlebell Throw

Group 1

  1. Brian Shaw (USA) – 7 kettlebells in 42.07 seconds
  2. Robert Oberst (USA) – 5 kettlebells
  3. Adam Bishop (Great Britain) – 4 kettlebells
  4. Jean-François Caron (Canada) – 3 kettlebells
  5. Martin Forsmark (Sweden) – 2 kettlebells

Group 4

  1. Dainis Zageris (Latvia) – 5 kettlebells
  2. Gerhard Van Staden (Republic of SA) – 5 kettlebells
  3. Krzysztof Radzikowski (Poland) – 4 kettlebells
  4. Jerry Pritchett (USA) – 3 kettlebells
  5. Alexander Lysenko (Russia) – 3 kettlebells
  6. Mark Felix (Great Britain) – ?

Group 5

  1. Mike Burke (USA) – ?
  2. Matjaz Belsak (Slovenia) – ?
  3. Grzegorz Szymanski (Poland) – ?
  4. Eddie Hall (Great Britain) – ?
  5. Ole Martin Hansen (Norway) – ?
  6. Mike Caruso (USA) – ?

Basque Circle

Group 4

  1. Mark Felix (Great Britain) – Approximately 2 revolutions
  2. Dainis Zageris (Latvia) – ?
  3. Jerry Pritchett (USA) – ?
  4. Krzysztof Radzikowski (Poland) – ?
  5. Alexander Lysenko (Russia) – ?
  6. Gerhard Van Staden (Republic of SA) – ?

https://www.youtube.com/watch?v=C8fZkWCLwM4

https://www.youtube.com/watch?v=Xb-fSIR9dGs

https://www.youtube.com/watch?v=etSvVuYyKPY

Group 2

  1. Hafthor Bjornsson (Iceland) – ?
  2. Dimitar Savatinov (Bulgaria) – ?
  3. Josh Thigpen (USA) – ?
  4. Rafal Kobylarz (Poland) – ?
  5. Akos Nagy (Hungary) – ?

https://www.youtube.com/watch?v=fFYb8wVbuEE

https://www.youtube.com/watch?v=SVOXA7VLZrI

https://www.youtube.com/watch?v=jQqqra8L5E8

Dumbbell

Group 3

  1. Žydrūnas Savickas (Lithuania) – 5 reps
  2. Mikhail Shivlyakov (Russia) – 4 reps
  3. Nick Best (USA) – 3 reps
  4. David Nystrom (Sweden) – 2 reps

https://www.youtube.com/watch?v=uKslK_AZ8Ak

https://www.youtube.com/watch?v=tb952cO-w9I

https://www.youtube.com/watch?v=mlveiFZkyhk

Group 2

  1. Dimitar Savatinov (Bulgaria) – 8 reps
  2. Rafal Kobylarz (Poland) – 4 reps
  3. Akos Nagy (Hungary) – 3 reps
  4. Hafthor Bjornsson (Iceland) – 2 reps
  5. Josh Thigpen (USA) – 0 reps
  6. Graham Hicks (Great Britain) – injured

https://www.youtube.com/watch?v=qb8OCOJrNGo

https://www.youtube.com/watch?v=93Dsbvif5_U

A special thanks, once again, to Strongman Rus for the latest results and videos.

Day 4

Truck Pull

Group 1

  1. Brian Shaw (USA) – 45 seconds
  2. Jean-François Caron (Canada) – 23.62m
  3. Robert Oberst (USA) – 18.38m
  4. Martin Forsmark (Sweden) – ?
  5. Adam Bishop (Great Britain) – 13.25m

https://www.youtube.com/watch?v=zf-KLWpBGTA

https://www.youtube.com/watch?v=5Ky6lDhvxic

https://www.youtube.com/watch?v=_mHrtDdSdjo

Group 3

  1. Žydrūnas Savickas (Lithuania) – 49 seconds
  2. Mikhail Shivlyakov (Russia) – ~20m
  3. Nick Best (USA) – 20.56m
  4. David Nystrom (Sweden) – ?

https://www.youtube.com/watch?v=OAxeZ801WfI

https://www.youtube.com/watch?v=cjQ9Wur2NxU

https://www.youtube.com/watch?v=4uM41cNQllI

Group 5

  • Mike Burke (USA) – ?
  • Matjaz Belsak (Slovenia) – ?
  • Eddie Hall (Great Britain) – 54 seconds
  • Grzegorz Szymanski (Poland) – ?
  • Mike Caruso (USA) – ?
  • Ole Martin Hansen (Norway) – ?

Atlas Stones

Group 1

  • Martin Forsmark (Sweden) – 4 stones
  • Jean-François Caron (Canada) – 4 stones
  • Brian Shaw (USA) – 3 stones
  • Adam Bishop (Great Britain) – 3 stones in 34 seconds
  • Robert Oberst (USA) – 2 stones

https://www.youtube.com/watch?v=txYbngaCPys

https://www.youtube.com/watch?v=gxPMQ6NkbH8

https://www.youtube.com/watch?v=wlz1a71ZJxg

Group 2

  • Dimitar Savatinov (Bulgaria) – 4 stones
  • Rafal Kobylarz (Poland) – ?
  • Akos Nagy (Hungary) – ?
  • Hafthor Bjornsson (Iceland) – 4 stones
  • Josh Thigpen (USA) – ?

https://www.youtube.com/watch?v=cAOcpW4h1vk

Group 3

  • Žydrūnas Savickas (Lithuania) – ?
  • Mikhail Shivlyakov (Russia) – 2 stones
  • Nick Best (USA) – 3 stones
  • David Nystrom (Sweden) – ?

https://www.youtube.com/watch?v=PPnkD9k6BpQ

Group 4

  • Mark Felix (Great Britain) – ?
  • Dainis Zageris (Latvia) – ?
  • Jerry Pritchett (USA) – ?
  • Krzysztof Radzikowski (Poland) – ?
  • Alexander Lysenko (Russia) – 4 stones
  • Gerhard Van Staden (Republic of SA) – 3 stones

https://www.youtube.com/watch?v=1woZvx-Y6vg

Group 5

  1. Mike Burke (USA) – ?
  2. Matjaz Belsak (Slovenia) – ?
  3. Grzegorz Szymanski (Poland) – ?
  4. Eddie Hall (Great Britain) – ?
  5. Ole Martin Hansen (Norway) – ?
  6. Mike Caruso (USA) – ?

With thanks to Strongman Rus and PLSE for the latest videos.

Final

  • Brian Shaw (USA)
  • Jean-François Caron (Canada)
  • Hafthor Bjornsson (Iceland)
  • Dimitar Savatinov (Bulgaria)
  • Žydrūnas Savickas (Lithuania)
  • Mikhail Shivlyakov (Russia)
  • Mark Felix (Great Britain)
  • Jerry Pritchett (USA)
  • Eddie Hall (Great Britain)
  • Mike Burke (USA)

Day 1

Super Yoke

  1. Hafthor Bjornsson (Iceland) – 17.6 seconds
  2. Brian Shaw (USA) – 18.6 seconds
  3. Žydrūnas Savickas (Lithuania) – 26 seconds
  4. Eddie Hall (Great Britain) – 27 seconds
  5. Mike Burke (USA) – 32 seconds
  6. Jean-François Caron (Canada) – 39 seconds
  7. Dimitar Savatinov (Bulgaria) – 24m
  8. Mark Felix (Great Britain) – 22m
  9. Jerry Pritchett (USA) – 5m
  10. Mikhail Shivlyakov (Russia) – 2m

Deadlift

  1. Brian Shaw (USA) – 8 reps
  2. Eddie Hall (Great Britain) – 7 reps
  3. Hafthor Bjornsson (Iceland) – 6 reps
  4. Žydrūnas Savickas (Lithuania) – 5 reps
  5. Jean-François Caron (Canada) – 5 reps (joint)
  6. Mark Felix (Great Britain) – 3 reps
  7. Jerry Pritchett (USA) – 3 reps (joint)
  8. Mike Burke (USA) – 1 rep
  9. Dimitar Savatinov (Bulgaria) – 1 rep (joint)
  10. Mikhail Shivlyakov (Russia) – 0 reps

https://www.youtube.com/watch?v=DpA8SAzogPk

https://www.youtube.com/watch?v=chjZdH03l5w

https://www.youtube.com/watch?v=wV14Q4ZzI3k

https://www.youtube.com/watch?v=XpFYZ-CLn9g

https://www.youtube.com/watch?v=JrsMQPdrQd8

Truck Pull

  1. Brian Shaw (USA) – 23.8m
  2. Žydrūnas Savickas (Lithuania) – 22.8m
  3. Hafthor Bjornsson (Iceland) – 20.9m
  4. Eddie Hall (Great Britain) – 20.3m
  5. Mike Burke (USA) – 20.1m
  6. Jean-François Caron (Canada) – 17.9m
  7. Dimitar Savatinov (Bulgaria) – 16.9m
  8. Mikhail Shivlyakov (Russia) – 16.3m
  9. Mark Felix (Great Britain) – 15m
  10. Jerry Pritchett (USA) – 13m

https://www.youtube.com/watch?v=pqhFn2BCGu8

https://www.youtube.com/watch?v=2wr1qQCV5Ig

Standings after Day 1

  1. Brian Shaw (USA) – 29 points
  2. Hafthor Bjornsson (Iceland) – 26 points
  3. Žydrūnas Savickas (Lithuania) – 23.5 points
  4. Eddie Hall (Great Britain) – 23 points
  5. Jean-François Caron (Canada) – 16.5 points
  6. Mike Burke (USA) – 14.5 points
  7. Dimitar Savatinov (Bulgaria) – 10.5 points
  8. Mark Felix (Great Britain) – 9.5 points
  9. Jerry Pritchett (USA) – 7.5 points
  10. Mikhail Shivlyakov (Russia) – 4 points

Day 2

Power Stairs

  1. Žydrūnas Savickas (Lithuania) – ?
  2. Brian Shaw (USA) -?
  3. Hafthor Bjornsson (Iceland) -?
  4. Mike Burke (USA) – ?
  5. Jean-François Caron (Canada) – ?
  6. Eddie Hall (Great Britain) – ?
  7. Mark Felix (Great Britain) – ?
  8. Jerry Pritchett (USA) – ?
  9. Mikhail Shivlyakov (Russia) – ?
  10. Dimitar Savatinov (Bulgaria) – ?

https://www.youtube.com/watch?v=xb3Ye5Gx5T8

https://www.youtube.com/watch?v=LXvhur2SBFo

Log Press

Atlas Stones

https://www.youtube.com/watch?v=4lBXdwXH2hU

https://www.youtube.com/watch?v=EaU57xPEieM

World’s Strongest Man 2015 Final, Overall Results

  1. Brian Shaw (USA)
  2. Žydrūnas Savickas (Lithuania)
  3. Hafthor Bjornsson (Iceland)
  4. Eddie Hall (Great Britain)
  5. Mike Burke (USA)
  6. Jean-François Caron (Canada)
  7. Dimitar Savatinov (Bulgaria)
  8. Mark Felix (Great Britain)
  9. Mikhail Shivlyakov (Russia)
  10. Jerry Pritchett (USA)

Don’t forget to like us on Facebook and follow us on Twitter for the latest updates!

15 COMMENTS

  1. I was hoping Big Z was going to win another this year but he is not himself. In the past the dead lift for reps would be have been a breeze, (if you have seen the Arnold Classic Strongman Brazil 2014 Z hits an easy 10 reps to win). He must be nursing an injury that is affecting his DL as his recent performance in the Hummer DL at the 2015 Arnolds was also far from his best.

    I am sure he will nail the log press tomorrow but I think the gap between him, Shaw and Haftthor is too big to span. Still there is still a glimmer of hope, go Big Z!

    • actually i thing alot of inpact on his performance this year must be the place they are compeating.Its Malaysia temperatures are high and the air humidity is bloody unreal.Just look at mark felix he did only 3 reps and he should be able to do atleast 6 or 7. thats my opinion tho

      • Well… If he “should” be able to pull at least 6 or 7, “shouldn’t the ones that pulled 6 or 7 be able to pull 9 or 10? People seem to forget that they are all competing in the same atmosphere over there 😉

      • Explains why Thor has a big problem all over. His performance was far below what I expected, seeing how much he had improved his training just before WSM. It explains a lot when you think about him coming from the cold and dry Iceland.

  2. Obviously Shaw’s contest to lose now … which won’t happen unless he makes a major mistake or suffers an injury.

    Based on his performance at the Arnold’s and WSM, Z is clearly suffering from some sort of injury that significantly impedes his DLing ability: he needed to win that event to have a chance at the title.

    Z will obviously win log press, but won’t be able to beat Shaw on either power stairs or stones; so unless something highly unexpected happens he’s looking at 3rd place.

    Thor could squeeze out a place or two over Shaw on stairs and stones if he turns in the performance of a lifetime, but will give up several on log, so he has no realistic chance of overtaking Brian either.

    Hall isn’t quick enough on stairs or stones to be a factor.

    So barring the seriously unexpected, pretty clear it will be:

    1. Shaw
    2. Thor
    3. Z
    4. Hall

  3. Too many lincks are dead… Will there be a dvd or a video with all the competition one day?
    Thanck you for your job in this amazing sport 🙂

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here